Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie
 
Informacja o zasadach przetwarzania danych osobowych (kliknij aby zapoznać się z treścią informacji)
architekt Maciej Olczak | projekt domu na leśniej działce
 tel.  502-182-114  |  692-435-031  | poczta@olczak.info
zobacz nasze      
najnowsze            projekty na  >>>
 


 

odwiedź nasz profil na Instagramie żeby zobaczyć nad czym aktualnie pracujemy i jak to robimy, kliknij poniżej >>>

Projekt rezydencji wykończonej drewnem

Projektujemy dom zatopiony w lesie. Po tym jak poznaliśmy potrzeby i oczekiwania inwestorów zaproponowaliśmy trzy wersje. Dwie z nich to przenikające się bryły na rzucie w kształcie litery "L" osłaniające zadaszony taras. Trzecia propozycja to prosty długi budynek z dwuspadowymi dachami na różnych poziomach, których kalenice zmierzają w jednym kierunku. Działka, na której projektujemy ten dom jest duża mocno zadrzewiona i posiada szereg uwarunkowań, które bierzemy pod uwagę tak aby ustawić budynek i poszczególne pomieszczenia, które się w nim znajdą optymalnie wykorzystując walory otoczenia. Uwzględniamy sąsiedztwo istniejące i przewidywane (tak aby dziś puste działki w przyszłości po wybudowaniu domów nie popsuły misternie utkanej koncepcji i wizji). Uwzględniamy ukształtowanie terenu. Bierzemy też pod uwagę warunki geotechniczne, strony świata, przyległe drogi. To wszystko wpływa na kształt bryły i na jej usytuowanie na działce. Z estetyką sobie poradzimy. Najważniejsze to stworzyć odpowiednie relacje między poszczególnymi pomieszczeniami i otoczeniem. Jednocześnie budując też optymalną relację między całym budynkiem, a przyległą przestrzenią, w którą się wpisujemy. Jak widać jeśli do projektowania podchodzimy poważnie nie ogranicza się ono tylko do ładnych elewacji. Fajna bryła to efekt końcowy. Za tymi fasadami powinna kryć się skrupulatna praca projektowa prowadząca do stworzenia optymalnej dobrze naoliwionej maszyny, która będzie działać bez zgrzytów i szkody dla otoczenia. Zawsze chcemy żeby powstał dom, który będzie korzystał ze słońca, w którym nie będzie zbędnych codziennych przebiegów odliczanych na krokomierzu, w którym będzie się przyjemnie żyło, spało, odpoczywało, z którego będą fajne widoki.  

Jest to projekt indywidualny (nie jest to projekt typowy, powtarzalny) nie powielamy go i nie udostępniamy rzutów. Możemy zaprojektować podobny dopasowany do oczekiwań i potrzeb. W tym celu kontakt: poczta@olczak.info

Poniższe wizualizacje i projekt  chronione są prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i powielane bez zgody autora

Widok frontu domu w lesie. Po lewej część mieszkalna z przylegającym gankiem w całości wykończona drewnem i przykryta nowoczesną prostą dachówką w grafitowym kolorze. Po prawej niższa bryła garażu ze ścianami na których w formie muru pruskiego przeplata się biały tynk, deski osadzone na kamiennej podmurówce i nakryte dachem z blachy na rąbek stojący.

Złożyliśmy 4 egzemplarze tego projektu idnywidualnego domu wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę do Starosty Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim. Wcześniej uzyskaliśmy ostateczną i prawomocną dcecyzję wyłączenia gruntów z produkcji leśnej. Czekamy na pozwolenie na budowę.

Wnętrze salonu - centralnym punktem i zwornikiem całej otwartej przestrzeni jest kominek, a dokładniej wkład kominkowy obmurowany masywnym filarem z czerwonej cegły. Do koła niego zorganizowano przestrzeń otwartą, duży openspace, ale poprzedzielany: w poziomie meblami, a w przestrzeni również wysokość została optycznie przedzielona drewnianymi masywnymi belkami konstrukcyjnymi. Salon połączony z jadalnią zaprojektowano tak aby miał różne możliwości aranżacji. Jeśli jest potrzeba zwiększamy jadalnię a zmniejszamy salon. Lub odwrotnie: nacodzień jadalnia jest niewielka a salon wylewa się mocniej.

Elewacja od strony ogrodu, szczytowa ściana mocno przeszklona, prawie w całości z dodatkiem tradycyjnego drewna, rustykalnych słupów, belek, zastrzałów w stylistyce starej stodoły.

Po lewej garaż ustawiony tak aby jego brama nie była ani dominantą elewacji frontowej, ani nie ingerowała w przestrzeń ogrodu. Dalej duża weranda od strony garażu i drogi z wypełnieniem i osłonięciem, od strony ogrodu otwarta. Za werando-altaną zaczyna się przytulny, intymny dziedziniec ulokowany w narożniku budynku. Na ten dziedziniec prowadzą duże przeszklenia z salonu, jadalni, komunikacji.
Elewacja frontowa w wersji prostą bryłą nawiązującą do stodoły. Do długiej elewacji przylega zadaszenie wejścia z rytmem rustykalnych słupów, ściankami oporowymi i fajną zadaszoną przestrzenią, pozwalającą odstawić parasol lub rower, wypić kawę przy małym stoliczku.

Jeszcze jedno ujęcie wnętrza salonu. Murowany z czerwonej cegły kominek i odchodzące od niego belki rozdzielają salon na cztery części aranżowane wedle potrzeb i nastroju.

Po prawej ściana szczytowa na poddaszu wykończona naturalnym drewnem, na parterze drewno przeplata się z białym tynkiem. Całość na masywnym cokole z kamieni polnych.

W tej wersji projektu tradycyjnego domu na leśnej działce przenikają się trzy bryły nakryte dwuspadowymi dachami. Są to różne bryły: środkowa wyższa z poddaszem i dachem nakrytym czerwoną dachówką. po lewej niższa bryła zawierająca salon otwarty pod dach. Po prawej bryła gospodarcza z garażem.

Widok domu w stylu rustykalnym, wiejskim, lekko skandynawskim, z elementami mazurskimi składającymi się na unikalną i niepowtarzalną formę. Po lewej ściany w formie muru pruskiego - czerwona cegła przenika się z drewnem. Centralny trzon domu wyższy z poddaszem w całości wykończony drewnem.

Sprawdzamy czy odwrotnie nie byłoby lepiej: a więc centralny trzon domu obmurowany czerwoną cegłą ceramiczną a przyległe skrzydła wykończone naturalnymi deskami.

Widok projektowanej leśnej rezydencji od strony działki sąsiada. Z tej strony taras domy został osłonięty ścianką oporową z kamieni polnych.

Z tego kierunku budynek prezentuje się trochę inaczej, jest bardziej monumentalny, w stylistyce pensjonatów, schronisk górskich, dużo kamienia, cegły, a do tego dużo przestrzeni tarasu pod dachem.

Wzdłuż prawie całej elewacji przewidziano przestrzeń tarasu pod dachem. Klatka schodowa na kamiennym masywnym cokole. Rytmicznie rozłożone lukarny wykończone drewnem.

Projektowana rezydencja wtapiająca się w las. Mocno tradycyjna z dużą ilością fajnej przestrzeni wypoczynkowej pod dachem na tarasie. Dominantą wysokiej części domu jest wysunięta klatka schodowa. 

Wizualizacja projektowanego leśnego domu od strony garażu. W tej wersji ściana parteru to mur pruski z użyciem czerwonej cegły ceramicznej. Ściana poddasza wykończona naturalnym drewnem.

Elewacja frontowa w formie przenikających się brył. Naturalne materiały (cegła, drewno, dachówka, kamień polny) tradycyjne formy choć zestawione nietypowo.

Front domu w wersji prostej stodoły nakrytej dwuspadowym dachem krytym dachówką. Do niej przylega podłużna weranda osłaniająca wejście do domu.

Prosta, potężna bryła w formie stodoły - zarówno w skali jak i drewnianym wykończeniu. Masywny budynek przełamany jedynie zadaszoną altaną wspartą na drewnianych słupach posadowionych na kamiennym cokole.

Dwie przenikające się tradycyjne bryły składają się na leśny dom, mocno przeszklony, duże okapy, dużo drewna, stonowana naturalna kolorystyka całości.

Widok bryły wysokiego salonu przylegającego to pozostałej części domu. Mocno przeszklona fasada. Rustykalne wykończenie deskami w stylu starej stodoły.

Widok od strony leśnego ogrodu. W narożniku stykających się ze sobą brył nakrytych dwuspadowymi dachami znalazła się altana z tarasem i kamienną ścianą. Elewacje w tym wydaniu to mur pruski składający się z kremowego tynku i drewnianych belek, słupków i zastrzałów.

Tutaj wydanie z elewacjami wykończonymi drewnem. Narożny taras z zadaszeniem, dodatki z czerwonej cegły, duże okno w salonie.

Wjazd do garażu i wejście do pomieszczenia gospodarczego. Nad nimi duże przeszklenia sypialni na poddaszu. Do tego naturalne tradycyjne wykończenie.

Widok frontu domu w lesie. Długa elewacja przełamana dostawioną altaną. Małe okienka z obramowaniem drewnianym, wysoki cokół z czerwonej cegły.

Drewniane elewacje, wjazd do dwustanowiskowego garażu w bryle domu, na dachu blacha na rąbek stojący tytan-cynk lub stalowa powlekana.

Mocno stonowane i wysublimowane wykończenie domu. Nowoczesna płaska, prosta dachówka betonowa lub blachodachówka zestawiona z rustykalnym drewnem w szaro-oliwkowym kolorze. Do tego cokół z szarej cegły.

Ganek wejściowy z daszkiem opartym na rytmicznie rozłożonych przeskalowanych słupach. Ściana szczytowa w całości drewniana. W uzupełnieniu cegła ceramiczna czerwona na cokołach i wysuniętej bryle klatki schodowej.

Od tej strony dom jest masywniejszy, wysokie poddasze robi swoje, do teo wysunięta ściana klatki schodowej obmurowana czerwonoą cegłą. Grafitowe dachy, drewniane dodatki. Całość w klimacie uzdrowiskowym, pensjonatowym, trochę alpejskim, trochę mazurskim.

Wysoka bryła główna wykończona naturalnym, rustykalnym drewnem. Do niej dostawione zadaszenie tarasu, przyległą niższa bryła salonu pod dwuspadowym dachem. Do tego ceglana wieża klatki schodowej i jeszcze lukarny. Dużo się dzieje, uspakaja to trochę stonowana, przytłumiona naturalna kolorystyka.

Od tej strony projektowan dom jest bardziej malowniczy, w przyjemniejszej skali. Wysoka bryła trzonu domu z poddaszem zasotała zamaskowana przyległościami w postaci salonu z wielkim narożnym oknem, werandy przylegającej do fasady garażu i zasaszeniem łączącym niską bryłę garażową z salonem.

Po lewej stronie wjazd do garażu pod szczytem wykończonym drewnem rustykalnym naturalnym. Po prawej bryła salonu, przeszklona niższa w ludzkiej skali i tradycyjnej formie.

Wejście do tej tradycyjnej leśnej rezydencji odbywa się poprzez przytulną werandę od strony ulicy. Wjazd do garażu usytuowany jest w elewacji bocznej. Dzięki temu brama garażowa nie jest widoczna od frontu, nie psuje dziedzińca. Inaczej niż w większości polskich domów, gdzie masywne drzwi garażowe na pilota są główną dekoracją i atrakcją frontu. Zazwyczaj ich płaszczyzna staje się dominantą fasady od strony ulicy, zamknięta kusi gładkim grafitem lub drewnopodobną okleiną. Otwarta prezentuje piękne Skody i Passaty, kosiarki, rowery, grabie i myjki ciśnieniowe, czasem też konfitury na regale lub zgrzewki wody. My statamy się walczyć z tym schematem. Gdy działka to umożliwia (tak jak tu) chowamy bramę w bocznej elewacji.

Na koniec wydanie ceglane. Mur pruski na bocznej elewacji garażu z drewnianymi słupkami i zastrzałami. Niezmienen zadaszenie wejścia i miks materiałów dachowych: połączenie nowoczesnej dachówki z blachą na rąbek w kolorze grafitowym.

Poniższe wizualizacje i projekt  chronione są prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i powielane bez zgody autora

Jest to projekt indywidualny (nie jest to projekt typowy, powtarzalny) nie powielamy go i nie udostępniamy rzutów. Możemy zaprojektować podobny dopasowany do oczekiwań i potrzeb. W tym celu kontakt: poczta@olczak.info

 Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie
 
Informacja o zasadach przetwarzania danych osobowych (kliknij aby zapoznać się z treścią informacji)

 
tel.:
502 182 114 / tel.: 692 435 031 / poczta@olczak.info

statystyka     

Copyright © 2009  www.olczak.info