architekt Maciej Olczak | publikacja
 tel.  502-182-114  |  692-435-031  | poczta@olczak.info







wypowiedź dla miesięcznika "Murator" 03/2015
 

 



Pełna treść wypowiedzi:

Materiały użyte na elewacji i ich połączenie podkreślają i wydobywają pomysł na bryłę i formę budynku. Jaśniejsza wykończona tynkiem akrylowym "wstęga" oplata budynek uniesiona od północy (z tej strony wyższy i bardziej niedostępny) i opada na południe (budynek niższy i mocno przeszklony). Koncepcję wstęgi podkreśla tło z ciemniejszej cofniętej elewacji z blachy trapezowej. Materiały użyte na elewacji, a szczególne blacha trapezowa są też związane z ideą zastosowania surowych a wręcz brutalnych materiałów budowlanych i wydobycia ich walorów niecodziennym zestawieniem. Idea ta jest konsekwentnie kontynuowana we wnętrzu domu gdzie na sufitach zastosowano surową płytę OSB, wyspa kuchenna i blat pod umywalkę w łazience to niewykończony beton, główna ściana wewnątrz domu jest z nie otynkowanej cegły a posadzki na parterze domu to żywica epoksydowa.

Na elewacji zastosowano tynk akrylowy i farbę silikatową. Na elewacji zastosowano blachę trapezową stalową powlekaną.

Inna kolorystyka nie wchodziła w grę, ewentualnie ciemniejsze odcienie szarości lub czerń. Braliśmy pod uwagę wiele innych materiałów elewacyjnych: blachę stalową na rąbek stojący lub panele z blachy, deski elewacyjne, elewację z gabionów stalowych wypełnionych kamieniami. Ostatecznie zwyciężył kompromis co do efektu, kosztu i prostoty wykonania.

Elewacja była jedną z najtańszych opcji. Jeśli chodzi o wykonanie - ocieplenie styropianem i wykończenie tynkiem akrylowym to najpowszechniejsze rozwiązanie elewacyjne stosowane w Polsce więc tutaj żadnych trudności nie można się spodziewać. Jeśli chodzi o blachę mocowaną na łatach drewnianych układanych na krzyż to również najbardziej popularne rozwiązanie, tylko że stosowane jako pokrycie dachu, a nie elewacji. Dlatego również ten pomysł nie mógł nieść żadnych problemów wykonawczych.

Tynk akrylowy przy poprawnie wykonanych obróbkach blacharskich zwieńczających elewację wykończoną tym materiałem wymaga mycia myją ciśnieniową raz na kilka lat, a w dłuższej perspektywie malowania farbą elewacyjną. Blacha stalowa powlekana - jak można zaobserwować na większości otaczających nas budynków - to materiał, dla którego trwałość powłoki to kilkanaście lub kilkadziesiąt lat (w zależności od producenta). Jest to zresztą jeden z najtańszych materiałów, a jego montaż jest bardzo prosty i przez to również tani. W związku z powyższym koszty konserwacji powyższej elewacji w zestawieniu z kosztami jej wykonania wydają się zestawieniem racjonalnym. Choć oczywiście przy zdecydowanie większym budżecie przeznaczonym na inwestycję koszty jej późniejszej konserwacji można znacznie ograniczyć.

Lubię nietypowe zestawienia eksponujące i podkreślające przestrzenną formę elewacji. Lubię świadome wykorzystywanie faktury materiału. Lubię materiały i kolory naturalne lub wpisujące się w otoczenie. Lubię materiały tanie w wykonawstwie i w konserwacji. Nie lubię na elewacjach ozdób dla samego ozdabiania, za którymi nie kryje się żadna całościowa idea przestrzenna, które nie podkreślają jakiejś myśli architektonicznej, a są tylko ozdobnym opakowaniem. Nie lubię kolorów, których użycie jest niczym nie uzasadnione poza gustem inwestora, czyli nie lubię kolorów modnych, bez powiązania z otoczeniem lub formą budynku.

Tynkowane w kolorze przeważnie beżowym z szarymi dodatkami.
Czym ocieplony jest dom?
Styropianem grubości 15 - 20cm oraz wełną mineralną grubości 25 cm.

Dziś zastosowałbyśmy pewnie podobną kolorystykę, zaprojektowałbym nieco inną bryłę budynku. Zakładając że taką koncepcję zaakceptowałby również moja żona użyłbym na elewacji tylko blachy lub blachy z niewielkim dodatkiem fragmentów drewnianych. Zmniejszyłbym znacznie koszt wykonania elewacji (materiałów i robocizny).
Zmieniłbym zastosowane rozwiązania nie dlatego że są złe, ale dlatego że każdy kolejny projekt to ewolucja. Każda następna realizacja zawiera w sobie doświadczenia i przemyślenia wyniesione z poprzednich realizacji i obserwacji.


Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie

 
tel.:
502 182 114 / tel.: 692 435 031 / poczta@olczak.info

statystyka     

Copyright © 2009  www.olczak.info