Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie  
architekt Maciej Olczak | projekt domu szkieletowego
 tel.a  502-182-114  |  692-435-031  | poczta@olczak.info
     







 



















Projekt domu nad rzeką Jeziorką / technologia drewniana szkieletowa /  2014 - 2016
 
Prezentuję projekt koncepcyjny domu nad rzeką Jeziorką w okolicach Piaseczna. Do miejsca w którym stanąć ma budynek prowadzi niesamowita aleja kilkudziesięcioletnich drzew. Z okien domu rozpościerać się będzie piękny widok na rozłożystą niezabudowaną dolinę rzeki przepływającej zaledwie kilkadziesiąt metrów od przyjętej lokalizacji budynku.
Tym razem do projektu zabraliśmy się z dużą ilością wytycznych i uwarunkowań: po pierwsze projektując budynek staramy się wykorzystać istniejące fundamenty, które zostały wykonane kilkanaście lat temu. Druga sprawa to dość trudny układ stron świata na działce – najlepszy widok na rzekę i ogród mamy od strony wschodniej i z tej strony zaproponowaliśmy lokalizację salonu. W taki sposób ukształtowaliśmy jednak wnętrze domu żeby możliwe było wpuszczenie światła od zachodu oknami dachowymi przez otwarte pomieszczeni family znajdujące się na poddaszu do salonu, który zaprojektowaliśmy wyższy niż pozostałe pomieszczenia i otwarty pod dach.
Trzeci aspekt powstawania koncepcji to mocno sprecyzowane oczekiwania przyszłych mieszkańców domu. Nasi inwestorzy mieszkają  w sąsiedztwie i mają mnóstwo przemyśleń co do formy domu i jego funkcjonowania. Nie chcą żeby była to architektura oderwana od tego miejsca i jego kontekstu, nie chcą żeby był to typowy domek który może stanąć wszędzie.
Kolejnym aspektem który bierzemy pod uwagę przy projektowaniu tego domu to technologia szkieletowa drewniana w której ma być wykonany.
Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania zaproponowaliśmy 2 podstawowe warianty domu plus do tego różne opcje materiałowe i rozwiązania bryły i dachów. W wariancie 1 mamy dwa skrzydła o pełnej wysokości plus nieco niższy łącznik. W skrzydłach wyższych mamy na poddaszu ściankę kolankową na tyle wysoką że wykorzystujemy pełną powierzchnię pomieszczeń. Dach łącznika schodzi maksymalnie nisko i w tej części domu na poddaszu znajdują się schody i przestrzeń wspólna - family z  której możemy zajrzeć do salonu - salon na fragmencie jest otwarty pod dach.
Wariant 2 - tutaj jako atut mamy 3 sypialnie na poddaszu z widokiem na rzekę, nie zmieściło się za to "family" i wgląd do salonu.
Zamieszczamy również zdjęcia z budowy domu.
Dom szkieletowy drewniany w stylu włoskim już właściwie skończony. Pozostały drobne prace we wnętrzu. Poniżej zdjęcia z naszej wizyty.


Zdjęcie zrealizowanego domu od frontu: dach kopertowy, na elewacjach naturalne drewno oraz jasno szary tynk, na dachu czerwona dachówka.

Zdjęcie z realizacji projektowanego domu. Widok od strony frontowej, fragmenty elewacji z widoczną folią będą wykończone deskami, fragmenty elewacji zaciągnięte klejem wykończone będą tynkiem.

Piętro cofnięte w stosunku do parteru. Poddasze ze ściankami pełnej wysokości. Na dole jasno- szary tynk, na piętrze deski elewacyjne.

W tej wersji projektu zastosowano dodatkowe zadaszenie w poziomie parteru. Użycie tego elementu nie tylko umożliwiło
przecięcie dwukondygnacyjnej formy domu i zniwelowanie wrażenia wysokiej bryły budynku, ale również zwiększyło walory
użytkowe domu. Po pierwsze umożliwiło korzystanie z zadaszonego tarasu i  przebywanie w ogrodzie przez cały rok bez
względu na pogodę. Dodatkowo osłonięcie elewacji zmniejszy korozję drewna na fasadzie i pozwoli uniknąć częstego uzupełniania
impregnacji desek elewacyjnych.

Zdjęcie zrealizowanego domu od strony ogrodu- 3 duże okna z salonu do ogrodu, zadaszenie tarasu przy kuchni, kopertowy dach z uskokami wykończonymi czerwona dachówką.

Zdjęcie z budowy- widok od strony rzeki. Duże przeszklenie w salonie, zadaszenie tarasu w poziomie parteru. Dach kopertowy kryty dachówką ceramiczną w kolorze czerwonym

Zdjęcie zrealizowanego domu w konstrukcji szkieletowej- widok z salonu- 3 duże okna z widokiem na ogród i dolinę rzeki.


Studium bryły budynku. Przygotowaliśmy widoki domu z różnych miejsc na działce z użyciem różnych materiałów wykończeniowych.

Narożne okno w sypialni na poddaszu.

Zdjęcie z realizacji projektowanego domu. Widok od strony frontowej, fragmenty elewacji z widoczną folią będą wykończone deskami, fragmenty elewacji zaciągnięte klejem wykończone będą tynkiem.

Zdjęcie zrealizowanego domu w stylu włoskim- widok elewacji bocznej.

W tej wersji zaproponowaliśmy wyższą dwukondygnacyjną część domu przykrytą dwuspadowym dachem i przylegającą do niej bryłę przykrytą dachem kopertowym. Do części dziennej przylega zadaszenie tarasu umożliwiające korzystanie z ogrodu nawet podczas złej pogody.

Widok wnętrza holu na Pietrze z otworem na schody oraz widoczną konstrukcją szkieletową drewnianą ściany.

W innym wariancie od frontu zaproponowaliśmy połączenie ciemnego drewna elewacyjnego z tynkiem .

Widok elewacji od strony rzeki.

Tutaj propozycja przykrycia całości domu dachem kopertowym. Do tego zadaszenie tarasu oplatające bryłę domu.

Wnętrze salonu w projektowanym domu. Widoczna przeszklona ściana z widokiem na dolinę rzeki. Nad oknem nadproże z drewna klejonego.


W tym wariancie dach kopertowy pokryty dachówką ceramiczną w kolorze czerownym, a na elewacjach połączenie tynku
i drewna.

W tej wersji zaproponowalismy cofnięcie wejści do domu i jego osłonięcie zadaszeniem przylegającym do elewacji.

Powyżej widok domu od strony południowej, na parterze okna z parapetem na wysokości 30cm, a na poddaszu doświetlenie
sypialni i hallu .

W tej wersji wszystkie sypialnie na poddaszu mają widok na rzekę.

W tym wariancie propozycja połączenia elewacji ocieplonej styropianem i wykonczonej tynkiem mineralnym z elewacją pokrytą deskami elewacyjnymi impregnowanymi. Do tego elementy drewniane z litego drewna.

w tej propozycji przewidzielismy wysunięcie części gospodarczej domu w celu urozmaicenia północnej elewacji budynku.

Tutaj w wariancie z bardziej zdecydowanej kolorystyce – połączenie czarnego tynku i szarych desek elewacyjnych.

Tutaj propozycja połączenia drewna elewacyjnego z tynkiem mineralnym na elewacjach. Na dachu natomiast blacha tytan-cynk
układana na rąbek stojący.

Tutaj propozycja z dachem kopertowym od strony frontowej. Jako wykończenie elewacji zaproponowaliśmy połączenie desek elewacyjnych, płytek elewacyjnych klinkierowych lub kamiennych oraz tynku. Pokrycie dachu dachówką bitumiczną lub blachą powlekaną układaną na rąbkek stojący

We wszystkich koncepcjach zaproponowaliśmy okapy mocno wystające poza obrys ścian domu.


Tutaj elewacja od strony wjazdu. W tej wersji wyższa część domu pokryta dwuspadowym dachem wykończona deskami impregnowanymi połączonymi z tynkiem mineralnym. Niższa część domu wykończona okładziną drewnianą.

Widok od strony rzeki w wersji z pełnym poddaszem.


Tutaj bardziej tradycyjna propozycja – jedno skrzydło domu wykończone cegłą klinkierową. Od strony ogrodu taras osłonięty drewnianym trejażem.


W tej wersji dach domu zawija na ściany boczne odcinając północne skrzydło domu. Szerokie okapy osłaniają ścianę szczytową wykończoną drewnem elewacyjnym.


Od strony rzeki i ogrodu elewacje domu posiadają duże przeszklenia. Południowa część domu posiada kalenicę równoległą do drogi i do rzeki, natomiast skrzydło północne zamyka budynek i posiada kalenicę dachu prostopadłą do ulicy i rzeki.


Dwie części domu posiadają wyraźne odcięcie czytelne w bryle budynku w postaci łącznika, w którym zlokalizowano wejście do domu.


Wejście do domu zlokalizowano pod mocno wysuniętym obszernym zadaszeniem. Przy użyciu materiałów wykończeniowych – połączenia drewna i tynku podkreślony został podział bryły na trzy różne części, dwa wyższe skrzydła mieszkalne i niższy łącznik.


W tej wersji zaproponowaliśmy bardziej tradycyjną formę bryły domu i materiały wykończeniowe. Zastosowano szerokie okapy dachu, a na elewacjach zastosowano czerwoną cegłę klinkierową, ciemne deski elewacyjne i biały tynk.


Przygotowaliśmy również opcję w której jako wykończenie całości elewacji zaproponowaliśmy drewno elewacyjne – deski świerkowe lakierowane.


W jednym z wariantów przewidzieliśmy obszerne zadaszenie tarasu umożliwiające również korzystanie z werandy przy gorszej pogodzie.

W tej wersji zaprojektowaliśmy całość elewacji wykończonej w jasnym drewnie elewacyjnym w połączeniu z płaską blachą stalową powlekaną w kolorze
 grafitowym.

Tutaj z kolei opcja z bardziej zachowawczą propozycją bryły domu. Zaprojektowano tradycyjne dwuspadowe dachy na skrzydłach mieszkalnych domu. Na elewacjach połączenie białego tynku, grafitowej blachy powlekanej oraz ciemnego drewna egzotycznego.

W tej wersji zaprojektowaliśmy drewniany trejaż dający możliwość osłonięcia tarasu od słońca oraz  obsadzenia domu pnączami.

To za to wizualizacja przedstawiająca standardowe rozwiązanie dachów domu z szerokimi okapami , drewnianym trejażem i murowanymi donicami ograniczającymi taras domu.


W tej wersji połączenie dachów i ścian bocznych wykończonych blachą z cofniętymi osłoniętymi ścianami szczytowymi wykończonymi jasną okładziną drewnianą.

Tutaj natomiast mocne szczytowe ściany rozróżnione zostały materiałem wykończeniowym, w jednym skrzydle zastosowano drewno elewacyjne egzotyczne w drugim jasny tynk akrylowy.

w tej propozycji dodaliśmy lekki ażurowy trejaż drewniany stanowiący uzupełnienie kompozycji bryły domu.

Tym razem bryła domu bardziej tradycyjna natomiast zaproponowane zestawienie kolorystyczne nieco odważniejsze – biały tynk w połączeniu deskami sosnowymi lakierowanymi na kolor szary.

W tej wersji zaproponowaliśmy nasze ulubione zestawienie kolorystyczne czyli całość budynku w różnych odcieniach szarości, zaczynając od jasnoszarego tynku, przez szare deski oraz kostę granitową na tarasach i podmurówce, aż po grafitową blachę stalową powlekaną na dachu i obróbkach.

 




Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie
 
tel.:
502 182 114 / tel.: 692 435 031 / poczta@olczak.info

Copyright © 2009  www.olczak.info